|
- hold fokus på den enkelte so
Generelt skal der fortsat være fokus på det enkelte dyr, dvs. at der med udgangspunkt i en given foderstrategi fortsat skal fodres ”med øjnene” – det er her god pasning og management kommer ind og gør forskellen. En fornuftig foderstrategi til den diegivende so vil ofte være dækket med følgende anbefalinger:
• foderstyrken holdes på 2 FEso omkring faring ( fra sidste 3 døgn før - til ca. 2 døgn efter)
• hvis soen er klar - foderstyrken øges fra 2 til 4½-5 FEso i fra 3. – 5. dagen efter faring • herefter - foderstyrken holdes i ro i 1-2 dage, hvorefter der følges op med + 0,5 FEso pr. dag • fodres der med 2 faser i farestalden, så hold foderstyrken i ro ca. 2 døgn efter foderskiftet • daglig justering af foderstyrken foretages på hverdage • spring justeringerne over i weekenden – herved stimuleres appetitfølelsen • 3 fodringer i døgnet bør foretrækkes • der skal sikres adgang til rigeligt og frisk drikkevand. Ud over disse anbefalinger viser praktiske erfaringer, at det er nyttigt at tjekke med en vægt, om indstillingerne på foderkasserne svarer til den forventede mængde, ligesom rumvægten på foderet bør tjekkes med mellemrum. I tilfælde af afvigelser så skal der blot justeres tilsvarende.
Vejledende gælder, at såfremt den gennemsnitlige foderoptagelse hen over hele diegivningsperioden er mindre end 6 FEso pr. diegivende so pr. dag, så anbefales det at øge aminosyreniveauet med 8 % i forhold til gældende norm. Spørg efter fuldfodertyperne SO DIE og SO DIE PLUS i sådanne tilfælde eller tilpas iblandingen af sotilskudsfoder til dette. Den bedste foderøkonomi vil dog fortsat være knyttet til at realisere en større foderoptagelse i farestalden.
|